Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie complementara
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie complementara

Bună. DACA AI CASA PROPRIETATE PERSONALA,POȚI beneficia de aloca tie complementara ???mulțumesc
Beneficiaza de alocatia familiala complementara familiile formate din ssot, sotie si copiii aflati in intretinerea acestora, care locuiesc impreuna si care realizeaza venituri nete pe membru de familie de pana la 530 lei.

Alocatia se acorda pe baza de cerere si declaratie pe propria raspundere insotita de actele doveditoare privind componenta familiei, veniturile acesteia si, dupa caz, privind frecventarea cursurilor scolare de catre copiii aflati in intretinere. Actele se inregistreaza la primaria localitatii in a carei raza teritoriala isi are domiciliul sau resedinta familia.
[ link extern ]