Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 locuri de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 locuri de munca

Buna seara.
de ceva timp ma confrunt cu o dilema.
Sunt angajata a unui INCD (full time)si de curand mi s-a mai oferit un job part time.
Exista vreo problema cu timpul de lucru, din pdv legal? am cautat in codul muncii actualizat si nu am gasit nimic vizavi de subiect.
Trebuie sa mentionez ca domeniul de activitate va fi diferit in cazul celui de-al doilea job.
Pe scurt intrebarea mea este : pot avea 2 locuri de munca, unul full si altul part time, ambele cu CIM?
va multumesc
seara buna
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, puteti incheia c.i.m. cu timp partial cu un nou angajator chiar daca mai aveti incheiat un c.i.m. cu norma intreaga