Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Se poate transforma un post din studii medii in studii ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Se poate transforma un post din studii medii in studii superioare?

Sunt referent, clasa III, grad profesional asistent intr-o institutie publica din luna ianuarie. Am sustinut examen pentru acest post, iar postul a fost scos la concurs si incadrat pe studii medii. Eu am studii superioare dar postul fiind pe studii medii sunt incadrata la studii medii. Intrebarea mea este daca se poate transforma postul din studii medii in studii superioare si cum? Conducerea unitatii imi spune ca nu se poate transforma niciodata desi imi vine greu sa cred asta deoarece la depunerea dosarului pentu post a fost obligatoriu sa am studii superioare. Va multumesc
Nu putea sa va oblige sa aveti studii superioare daca postul era pe studii medii. Deci, daca dvs. ati participat de buna voie pe un post cu studii medii in speranta ca acesta va fi transformat ulterior v-ati inselat. Postul se putea transforma daca dvs. ati fi absolvit studiile in timp ce ocupati postul. In schimb daca institutia scoate la concurs un post cu studii superioare va puteti inscribe si dvs.