avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate - Constructie fara autorizatie pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate - Constructie fara autorizatie pe teren in propr.

Am dobandit in 1990 casa pe terem 100mp. si curte 94,62mp.
Pe terenul liber de constructii ( 94,62 mp. curte ) mi-am propus sa construiesc in 1991 o cladire noua - parter - ,vecina cu cladirea existenta

Am obtinut doar un Acord de principiu favorabil de la Primarie - Urbanism.
chiar daca aveam proiectul de executie si alte avize cerute nu puteam obtine autorizatie de construire
pentru ca asteptam rezolvarea situatiei juridice a terenului.
Aveam convingerea ferma ca sunt si proprietarul terenului, fiind depusa cererea de punere in posesie
pe baza Legii nr.18/1991 - care s-a materializat prin Decizia nr. xxx din 20.02.1992
a Primariei Municipiului Bucuresti cu trecerea terenului de 94.62 mp, - curte - in proprietatea mea.
In 1991 am inceput edificarea acestei constructii FARA AUTORIZATIE de CONSTRUIRE si am finalizat-o in 1992 fara a primi sanctiune administrativa.

In noiembrie 1996 am vandut imobilul mai vechi -doar casa veche de 100 mp - si tot terenul in suprafata de 194.62mp . pe care il aveam in proprietate impreuna cu fosta sotie, in dorinta de a rezolva problema partajului.
Nu am vandut extratabular si cladirea noua construita de mine in care aveam stabilit si sediul social al firmei mele.

Dobanditorul, a vandut la randul lui imobilul dobandit de la mine.. altor persoane, dar...
indicandu-le ca si noua constructie (edificata de mine fara Autorizatie) ar face parte din fondul vanzarii,
chiar daca nu o aveau mentionata in actul juridic si nici intr-un alt act de vanzare - extratabular,
actul nostru juridic specificad clar care constructie s-a vandut.
Notarul a intocmit la aceasta vanzare act de proprietate doar pentru casa veche de 100mp. si pe tot terenul 194mp,.nicidecum si pe constructia noua care nu este specificata si determinata in actul de vanzare -cumparare

As dori un sfat in privinta Actiunii in instanta prin care sa mi se recunoasca DREPTUL de PROPRIETATE
asupra acestei constructii edificate de mine - fara autorizatie -, pe care nu am vandut-o niciodata,
constructie care chiar daca acum se afla pe o parte din terenul vandut de mine si sotia mea cu ocazia partajului,
consider ca este proprietatea mea.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 August 2009
IonValentin, utilizator
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 13:49, 29 August 2009
In privinta executarii acelei constructii fara autorizatie de construire, deja este o problema. Intai rezolvati problema cu autorizatie de construire si, desigur, trebuie sa intrati pe instanta de judecata pentru a vi se recunoaste dreptul de proprietate asupra constructiei si a terenului pe care ati construit!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietar al unei constructii situata pe terenul dobandit intre timp de o alta persoana. IonValentin IonValentin Am dobandit in anul 1990 - casa pe terem 100mp. si curte 94,62mp. Pe terenul liber de constructii ( 94,62 mp. curte ) mi-am propus sa construiesc in 1991 o ... (vezi toată discuția)
Constructie fara autorizatie ovy ovy pariniti mei au un teren in proprietate ( cu titlu de prorietate ) pe care in urma cu 16 ani ( adik prin 1992 ) au ridicat o constructie insa fara autorizatie ... (vezi toată discuția)
Superficie - posibilitate sau nu SANTIER SANTIER Buna seara! Pe scurt: Eu si sotia am edificat o c-tie pe terenul tatalui ei (socrului meu) cu AC (autorizatie de construire). Sotia mai are 3 ... (vezi toată discuția)