Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... nu am contribuit niciodata la CNAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

nu am contribuit niciodata la CNAS

Am o problema de sanataecare in cer asigurare, azi am fost sa platesc asigurare si mi sa cerut saplatesc pe 12 luni dintre care 6 luni din urma si eu daoar 6 luni sunt asigurata. Daca ma puteti lamuri si pe mine
"De la începutul lunii iunie, persoanele fizice care nu realizează venituri au la dispoziţie două variante pentru achitarea contribuţiei de asigurări sociale de sănătate (CASS), respectiv: plata lunară a contribuţiei sau doar la momentul în care apelează la serviciile acordate de sistemul public de asigurări sociale de sănătate. De altfel, o nouă procedură de declarare şi stabilire a CASS datorate de aceste persoane, precum şi formularele necesare pentru administrarea acestor categorii de contribuabili, actualizate, se regăsesc într-un act normativ publicat recent în Monitorul Oficial."
detalii : www.avocatnet.ro/content/art...