Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata cabinet medical cu bilet de trimitere !?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata cabinet medical cu bilet de trimitere !?

Cu bilet de trimitere de la medicul de familie, catre un cabinet de specialitate, diabet, care are contract cu casa de asigurari, acesta iti cere totusi o taxa de consultatie la inscriere sau prima consultatie. Pt asta iti da sau nu o chitanta cu suma platita(nu fiscala). Este corect sa-i mai plateasca si pacientul consultatia cand deja cabinetul medical deconteaza biletul de trimitere si isi incaseaza contravaloarea consultatiei. De ce aceasta practica o gasesti doar la unele cabinete iar la altele nu. Va multumesc !
scopul biletului de trimitere este tocmai decontarea consultatiei de catre casa de sanatate. de aceea vi se solicita cardul de sanatate ... sumele solicitate in plus poate au un alt scop/semnificatie ... pe chitanta ce scrie? e o suma modica (gen 10 lei) ... poate e un tip de coplata ... care se suporta de pacient in anumite conditii
Este vorba de o chitanta simpla in valoare de 50 lei pe care scrie ca reprezinta CV/CONSULTATIE. Tocmai de aici si nedumerirea mea, intrucat mi-a fost retinuta si trimiterea de la medicul de familie.