Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura in original
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura in original

Buna seara! In cazul in care contabilitatea a virat bani catre un srl in baza unei facturi ce a fost primita in format electronic (scanata), este nevoie ca ulterior sa primeasca factura si in original?
Trebuie sa aveti la contabilitate si factura originala si orice alta anexa la aceasta daca exista, mai ales daca are stampila si semnatura furnizorului. In caz contrar, un eventual control din partea organismelor fiscale s-ar putea solda cu excluderea acelei facturi de la deducerea TVA si implicit din calculul impozitului pe profit. Asta daca sunteti platitoare de TVA/impozit pe profit. Daca nu...e bine oricum sa o aveti in original.