Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura scanata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura scanata

Buna ziua,Este considera factura electronica factura scanata, venita prin email ce are stampila si semnatura? Se poate inregistra o factura sacanata si stampilata, venita pe mail, se acepeta ca document justificartiv pentru declaratii, TVa, finante. Va multumesc
Conta2021, utilizator
Da.
Imi trimiteti baza legala ?
Legea 148/2012 ???
Legea 148/2012 ??? conform acestei legi nu este valabila, sau cum se interpreteaza? va multumesc
Cod Fiscal:

Art. 319. - Facturarea
(1) În înțelesul prezentului titlu sunt considerate facturi documentele sau mesajele pe suport hârtie ori în format electronic, dacă acestea îndeplinesc condițiile stabilite în prezentul articol.
....
(4) În înțelesul prezentului titlu, prin factură electronică se înțelege o factură care conține informațiile solicitate în prezentul articol și care a fost emisă și primită în format electronic.

Norme:
(1) Pentru ca o factură să fie considerată factură electronică, aceasta trebuie să fie emisă și primită în format electronic, tipul formatului electronic al facturii fiind opțiunea persoanelor impozabile. Formatul electronic al unei facturi poate fi, de exemplu, de tip "xml", "pdf".

(2) În sensul art. 319 alin. (4) din Codul fiscal, facturile create pe suport hârtie care sunt scanate, trimise și primite în format electronic sunt considerate facturi electronice. Facturile create în format electronic, de exemplu, prin intermediul unui program informatic de contabilitate sau a unui program de prelucrare a textelor, trimise și primite pe suport hârtie nu sunt considerate facturi electronice.