Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce fel de date obligatorii trebuie sa contina factura ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce fel de date obligatorii trebuie sa contina factura fiscala ?

Cu ocazia unui control de la ANAF, un inspector a facut urmatorul comentariu:
- facturile emise din programele de facturare si care au imprimata o stampila si semnatura sunt socotite copii dupa factura si nu sunt valabile, chiar daca acestea au fost trimise automat la clienti, prin email, si listate de acestia.
Cod Fiscal:
ART. 319 - Facturarea
(29) Semnarea și ștampilarea facturilor nu constituie elemente obligatorii pe care trebuie să le conțină factura.

Norme:
98. (1) Pentru ca o factură să fie considerată factură electronică, aceasta trebuie să fie emisă și primită în format electronic, tipul formatului electronic al facturii fiind opțiunea persoanelor impozabile. Formatul electronic al unei facturi poate fi, de exemplu, de tip xml, pdf.

Deci sunt perfect in regula dupa mine.
Ioan Petru Butariu, Contabil