Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Legalitatea/deductibilitatea unei facturi fiscale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Legalitatea/deductibilitatea unei facturi fiscale

Buna ziua,

Ma puteti lamuri legat de legalitatea/deductibilitatea unei facturi, care cuprinde informatiile impuse prin cod fiscal, emisa dintr-un program electronic:

1. listat pe format de hartie, semnat si stampilat, pe urma scanat si transmis doar prin mail intr-un format ".pdf" catre partener (fara transmiterea in format hartie)

2. formatul facturii exportat din programul electronic direct in format ".pdf" si transmis prin email partenerului, fara a mai fi listat pe format hartie

In ambele cazuri mentionate mai sus, aceste facturi la partener sunt listate pe format hartie si arhivate. (Varianta semnata stampilata, pe urma scanata,transmisa si listata poate fi considerat copie xerox, astfel nefiind "originala").

Sunt considerate acceptabile si deductibile aceste facturi in ambele cazuri?

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~