avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... legea 9/1998 EXECUTARE DECIZIE
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

legea 9/1998 EXECUTARE DECIZIE

Buna ziua
Am si eu o intrebare cu privire la Legea 9/1998 daca ma poate ajuta cineva.
In anul 2000 am primit Hotararea Comisiei Mun. Bucuresti pt. aplicarea Legii 9/1998 prin care mi se acorda despagubiri.
In anul 2002 am primit validarea Hotararii de catre ANRP.
Nu am fost multumiti cu Decizia ANRP-ului asa ca am deschis actiune la Tribunal.
S-a efectuat expertiza , iar in anul 2004 s-a dat o sentinta prin care se anuleaza hotararea Comisiei Centrale si obliga paratele la plata compensatiilor.
Prefectura a declarat recurs, care este admis in parte, obligand paratele a achita compensatiile cuvenite. Decizia Curtii de apel a ramas irevocabila in mai 2005.
Deoarece nu am primit nimic de la ANRP, am investit decizia in anul 2007.
Pot sa ma adresez executorului judecatoresc pentru a pune in executere aceasta decizie ramasa irevocabila in mai 2005 avand in vedere ca au trecut mai mult de 3 ani? Sau termenul de executare este cel din 2007 cand am investit-o? Ar fi o solutie sadeschid alta actiune avand ca obiect obligatia de a face ? Multumesc tuturor celor ce ma vor ajuta.
Cel mai recent răspuns: mobexport , utilizator 14:27, 30 August 2009
mobexport a scris:

Buna ziua
Am si eu o intrebare cu privire la Legea 9/1998 daca ma poate ajuta cineva.
In anul 2000 am primit Hotararea Comisiei Mun. Bucuresti pt. aplicarea Legii 9/1998 prin care mi se acorda despagubiri.
In anul 2002 am primit validarea Hotararii de catre ANRP.
Nu am fost multumiti cu Decizia ANRP-ului asa ca am deschis actiune la Tribunal.
S-a efectuat expertiza , iar in anul 2004 s-a dat o sentinta prin care se anuleaza hotararea Comisiei Centrale si obliga paratele la plata compensatiilor.
Prefectura a declarat recurs, care este admis in parte, obligand paratele a achita compensatiile cuvenite. Decizia Curtii de apel a ramas irevocabila in mai 2005.
Deoarece nu am primit nimic de la ANRP, am investit decizia in anul 2007.
Pot sa ma adresez executorului judecatoresc pentru a pune in executere aceasta decizie ramasa irevocabila in mai 2005 avand in vedere ca au trecut mai mult de 3 ani? Sau termenul de executare este cel din 2007 cand am investit-o? Ar fi o solutie sadeschid alta actiune avand ca obiect obligatia de a face ? Multumesc tuturor celor ce ma vor ajuta.

Cred ca a intrat in prescriptie deoarece au trecut 3 ani. Dar aceasta este doar o parere personala.


Ultima modificare: Duminică, 30 August 2009
vichi_90, utilizator
Potrivit art. 405, alin. (2) Cod procedura civila, "termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita."

Intrucat ati investit hotararea judecatoreasca cu formula executorie prevazuta la art. 269 Cod procedura civila in anul 2007, sunteti in termen sa o puneti in executare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Va multumesc pentru ajutorul acordat si va doresc o zi buna in continuare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revendicare mostenire pentru bunuri abandonate de autor in statul bulgar Stancana_Alina Stancana_Alina Am si eu o intrebare pentru cine se pricepe. Parintii bunicii mele au locuit in bulgaria, si pe vremea razboiului au fost nevoiti sa paraseasca domiciliu si au ... (vezi toată discuția)
Legea 290/2003 iulian nicu iulian nicu as dori un raspuns din partea avocatnet ,cu privire la problema mea; am dosarul depus la anrp din luna martie/2007cu decizie ,hotarire,dovada refugiului si ... (vezi toată discuția)
Legea 290/despagubiri anrp tathiana tathiana Detin o hotarare emisa de Prefectura Galati de acordare a despagubirilor pt refugiatii den Basarabia(tatal meu decedat).Am depus documentatia aferenta catre ... (vezi toată discuția)