Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CHIRIAS ANL
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CHIRIAS ANL

in urma cu 2 ani am primit o locuinta ANL.
contractul de inchiriere a fost facut pe numele sotului,de care sunt despartita in fapt.
ma ameninta ca merge la Primarie sa spuna cu nu mai are nevoie de locuinta si sa renunte la contract!
poate face asa ceva?
va multumesc!
- este un contract de inchiriere , incheiat pe numele sotului astfel ca poate renunta la el .
- aveti cumva drept de preemtiune la inchiriere ? ..de ce anume nu sunteti trecuta si dvs in contractul de inchiriere ?..
sunt trecuta si eu si copilul in contractul de inchiere.el este ca titular iar noi cu drept de locuire in casa.
cum poate renunta la contract daca la punctajul pentru casa am contribuit si eu si copilul?#-o
nic1 a scris:

in urma cu 2 ani am primit o locuinta ANL.
contractul de inchiriere a fost facut pe numele sotului,de care sunt despartita in fapt.
ma ameninta ca merge la Primarie sa spuna cu nu mai are nevoie de locuinta si sa renunte la contract!
poate face asa ceva?
va multumesc!

Nu sunteti trecuta si dvs alaturi de sot in acel contract de inchiriere?
Nu aveti clauza prin care avet dreptul de cumparare a locuintei?
B-)
el este trecut titular iar eu si copilul ca drept de locuire alaturi de el un casa!
nu avem nici o clauza.contractul este pe 5 ani,dupa care ori se reinoieste ori se cumpara casa......#-o
Am inteles. Cred ca este posibil sa va adresati ANL-ului pentru semnarea unui act aditional la contractul de inchiriere prin care sa fiti trecuta alaturi de sot ca si beneficiara a contractului !
Oricum clauza privind cumpararea dupa 5 ani va avantajeaza deoarece puteti incheia un contract de vanzare-cumparare cu plata in rate . ANL-ul practica acest gen de vanzare!