Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stoc marfa - degradat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stoc marfa - degradat

Buna seara,

Ce trebuie sa fac in situatia in care am un stoc de marfa degradat? Este vorba de un magazin alimentar.

Multumesc anticipat!

george-neagu, moderator
Trebuie să țineți cont de prevederile H.G.831/2004 pentru aprobarea Normelor privind limitele admisibile de perisabilitate la marfuri in procesul de comercializare.
[ link extern ]
și normele:
[ link extern ]

În urma inventarierii comisia de inventariere va întocmi un proces verbal de constatare a degradării iar directorul/administratorul va da o decizie de scoatere din gestiune a mărfii degradate și diminuarea valorii gestiunii.
Art. 4 din norme:
“Perisabilităţile produse în condiţiile menţionate la art. 1 se aprobă de managerul, directorul sau administratorul persoanei juridice, după caz, la nivelul cantităţilor efectiv constatate ca pierderi naturale cu ocazia recepţionării mărfurilor transportate, a inventarierii sau a predării gestiunii, până la limitele prevăzute la art. 13.”

La fiecare valoare a produselor aflate pe stoc din care fac parte produsele degradate veți aplica limitele de perisabilitate din coloana 5 din anexa 1.
Ce se încadrează în limitele de perisabilitate constituie cheltuială deductibilă, ce depășește este cheltuială nedeductibilă.