Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract comodat persoane fizice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract comodat persoane fizice

Buna seara,

Am un apartament in care locuieste o doamna de vreo 7 ani. Intre mine si doamna am facut contracte de comodat, in fiecare an, dar fara a fi inregistrate la notariat. Doamna este luata in spatiu de vreo 2 ani. In urma cu vreo 5 ani, am facut un contract de inchiriere pe care l-am inregistrat la finante (am achitat si impozitul pe venit pentru acele 3 luni), iar de atunci doar contracte de comodat. Nu primesc chirie si voiam sa stiu daca au aparut modificari legislative referitoare la incheierea contractelor de comodat (este necesara incheierea contractului la notariat sau este suficient sa incheiem contractul intre parti?)
ofely, utilizator
Contractul de comodat este un contract cu titlu gratuit.
Nu este obligatoriu autentificarea lui la un notar.
Buna dimineata,
Cotractul de comodat nu trebuie autentificat si nu trebuie inregistrat fa Finante.