Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna in preaviz

Sunt in preaviz de 10 zile (pe 11 sept expira preavizul). Am efectuat 16 zile concediu de odihna si am fost 90 zile in concediu medical. Mai am dreptul la cele 5 zile concediu de odihna (avand in vedere ca am fost in concediu medical si ca anul inca nu s-a incheiat - 9*21/12 s-ar incadra la 16 zile) ? Daca da, trebuie sa fac cerere sa imi fie platite aceste zile la terminarea preavizului? Pot sa le efectuez?
pe perioada concediului medical nu aveti dreptul si la concediu de odihna.succes mai departe.
1. Conform Codului muncii, CO se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat.
2. Daca va inceteaza CIM in septembrie si mai aveti si ati avut 3 luni de concediu medical, nu prea vi se mai cuvin 21 de zile lucratoare pe acest an, ci doar vreo 10 zile.
3. S-ar putea ca angajatorul sa va ceara niste bani inapoi!