Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna neefectuat

Am efectuat 16 zile de CO din cele 21 pe anul acesta. La 30 septembrie a incetat contractul de munca cu acordul ambelor parti. Daca mai am dreptul la plata celor 5 zile ramase neefectuate pe 2014?
Concediul de odihna se acorda proportional cu perioada lucrata intr-un an calendaristic.
In anul 2014 dvs. ati lucrat 9 luni, deci aveti dreptul la
21 zile/an : 12 luni x 9 luni lucrate = 15,75 zile
adica 16 zile CO. Restul de 5 zile nu vi se mai cuvin, deoarece ati incetat CIM la 30.09.2014.