avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna neefectuat

Am efectuat 16 zile de CO din cele 21 pe anul acesta. La 30 septembrie a incetat contractul de munca cu acordul ambelor parti. Daca mai am dreptul la plata celor 5 zile ramase neefectuate pe 2014?
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 16:01, 9 Octombrie 2014
Concediul de odihna se acorda proportional cu perioada lucrata intr-un an calendaristic.
In anul 2014 dvs. ati lucrat 9 luni, deci aveti dreptul la
21 zile/an : 12 luni x 9 luni lucrate = 15,75 zile
adica 16 zile CO. Restul de 5 zile nu vi se mai cuvin, deoarece ati incetat CIM la 30.09.2014.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul zile concediu odihna Ciupitu Georgiana Ciupitu Georgiana Buna ziua, Imi puteti spune cum se calculeaza numarul de zile de concediu de odihna la care are dreptul un salariat care a lucrat mai putin de 12 luni in ... (vezi toată discuția)
Numar zile concediu de odihna mincinosul mincinosul Buna seara, am 9 ani vechime in munca , si doresc sa aflu cite zile de concediu de odihna am dreptul in cazul in care relatiele mele de munca cu firma la care ... (vezi toată discuția)
Calcul zile concediu de odihna neefectuate, vechime minim 1 an?! ryana79 ryana79 Data de incepere contract de colaborare - 1 august 2011, data de incetare - 1 octombrie 2012, 21 zile de concediu de odihna prevazute in contract. Zilele de ... (vezi toată discuția)