avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperis de tabla luat de vant, plata daune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperis de tabla luat de vant, plata daune

Am achizitionat un apartament la etajul 4 cu acoperis de tabla.Acoperisul a fost facut de fostii proprietari de la etajul 4 fara autorizatie.Vantul a luat o parte din acoperis si a stricat 2 masini aflate in fata blocului.Eu ,actualmente proprietar la etajul 4 sunt obligat sa platesc daune proprietarilor de masini stricate?Si cum repara acoperisul in conditiile in care restul proprietarilor din bloc nu vor sa puna bani pt. reparatii iar la fondul de rulment nu s-au mai strans bani?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:58, 15 Noiembrie 2016
1-Conform dispozitii in vigoare acoperisul este parte comuna,a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
2-
la fondul de rulment nu s-au mai strans bani?

Coinform dispozitii in vigoare constituirea fondului de rulment are drept justificare,bonitatea de plata a asociatiei de proprietari a furnizorilor/prestatorilor de servicii in termen legal de la comunicarea facturii
Fondul de rulment se reintregeste lunar din incasarile individuale
Fondul de rulment nu se utilizeaza pentru reparatii parti comune
Pentru reparatii parti comune ,asociatia de proprietari fie dispune constituirea unui fond de reparatii,fie dispune ca fiecare apartament ,lunar sa consituie un fond special din care sa se acopere c/v reparatii parti comune
3-
restul proprietarilor din bloc nu vor sa puna bani pt. reparatii i

Exista dispozitie expresa care prevede obligatia proprietarilor sa achite lunar cotele de intretinere-inclusiv parti comune
Multumesc pt. raspuns!Dar intreb:
-trebuie sa platesc eu,proprietar la etajul 4 dauna produsa de acoperisul care a zburat pe masinile parcate in fata blocului, proprietarilor masininilor?
La achizitia apartamentului acoperisul era facut(fara proiect,autorizatie sau cel putin nu putem intra in posesia autorizatiilor desi nu cred ca exista).
Si cu gheata care se formeaza iarna pe acoperisul blocului tot eu proprietar la etaj 4 trebuie sa o curat sau trebuie sa instiintez asociatia ca e zapada pe bloc si poate sa cada in capul trecatorilor?

Ultima modificare: Luni, 14 Noiembrie 2016
Adriantot, moderator
Dacă acoperișul a fost executat fără autorizație normal ca sunteți absolvita de orice vină...Dar până să ajungă sa fie executat,trebuia aprobata,supusa la vot,afisata la avizierul blocului sau informați proprietarii , într-o ședință de Comitet Executiv sau o Adunare Generala Ordinară,apoi făcută cerere de oferta de lucrări,selectie de oferte si într-un final executata,receptionata si transpusă lucrarea ca si cost in listele de plata


Chiar si urgenta si necesitatea acestei lucrări, nu înseamnă încălcarea legii 230/2007 si a normelor metodologice,pasii care trebuie urmați pentru genul acesta de lucrari. Miroase a abuz în serviciu și a încălcării fisei postului a administratorului si a președintelui asociației de proprietari
Ultima modificare: Luni, 14 Noiembrie 2016
Adriantot, moderator
Vinovat este presedintele si administratorul pentru ca au tolerat o constructie fara autorizatie.
daca acoperisul este facut legal sau ilegal , dumneavoastra personal nu aveti nici o obligatie sa platiti daune ,ptr ca acoperisul face parte din partile comune ale imobilului
acest acoperis este la toti propietari si ca atare trebuie sa platiti toti daune
ca sa va recuperati bani puteti sa va indreptati cu pretentii impotriva celor care avea atributii sa nu se construiasca acoperis fara autorizatie ( presedintele , comitetul executiv si poate chiar impotriva departamentelor specializate din primarie )

Alte discuții în legătură

Buna ziua locuiesc la etajul 4 si mi-am facut singur acoperisul.doar ... Ion88 Ion88 Buna ziua Locuiesc la etajul 4 si mi-am facut singur acoperisul.Doar materialele m au costat 60 mil,dar asociatia de proprietari nu vrea sa mi dea banii ... (vezi toată discuția)
Ce optiuni juridice pentru reparatii acoperis la bloc as avea? austerus austerus Optiuni juridice pentru reparatii acoperis la bloc? Buna ziua, Dupa cum puteti ghici, sunt locatar la ultimul etaj al unui bloc unde avem urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Acoperis bloc gigel29 gigel29 Pentru repararea acoperisului unui bloc este necesara contributia celor de la ultimul etaj sau a tuturor locatarilor mentionez ca am primit reclamatii din ... (vezi toată discuția)