avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Locuiesc la etajul 4 si mi-am facut singur ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Locuiesc la etajul 4 si mi-am facut singur acoperisul.Doar ...

Buna ziua
Locuiesc la etajul 4 si mi-am facut singur acoperisul.Doar materialele m au costat 60 mil,dar asociatia de proprietari nu vrea sa mi dea banii pentru ca nu sunt de acord locatarii din scara mea.Cum as putea sa mi recuperez banii?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:18, 5 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acoperisul mobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna a carei administrare si asigurare stare tehnica intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Anterior demararii executarii de reparatii ;a parte comuna acoperis condominiu era necesar sa incheiati o conventie cu asociatia de proprietari,comitetul executiv sa se constate necesitatea si oportunitea reparatiei,asociatia sa isi asume responsabilitatea restituirii sumelor
Faptul ca dv ati intervenit asupra partii comune condominiu ca persoana fizica a generat faptul ca interventia nu a beneficiat de autorizatie de constructie ,nici certificat de urbanism si nici de garantie
Legal,asociatia de proprietari are obligatia legala sa asigure starea tehnica a partii comune de imobil de locuit in comun,pentru aceste lucrari fiind obligatoriu sa fie constituit si actualizat fondul de reparatii
Constituirea si actualizarea fondului de rulment si de reparatii nu sunt conditionate de vointa locatarilor fiind obligatii legal impuse
In speta dv mai exista un impediment si anume acela ca nu detineti documente justificative pentru materiale,pentru manopera si garantia lucrarii
Pe de alta parte nu sunt recomandate interventiile partiale la parte comuna acoperis care nu asigura efectul scontat
Initial incercati conciliere cu presedintele de asociatie,eventual notificare oficiala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce optiuni juridice pentru reparatii acoperis la bloc as avea? austerus austerus Optiuni juridice pentru reparatii acoperis la bloc? Buna ziua, Dupa cum puteti ghici, sunt locatar la ultimul etaj al unui bloc unde avem urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Reparatii acoperis bloc elenagabrielapavel elenagabrielapavel Sunt locataar intr-un bloc si locuiesc la ultimul etaj. In urma cu doua luni a inceput sa imi ploua ingrijorator prin lustra de la living. Si cand spun ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt proprietarul unui apartament situat la etj.4. ... Adrian_78 Adrian_78 Buna ziua, Sunt proprietarul unui apartament situat la etj.4. De ceva timp au inceput sa apara infiltratii de la acoperis. Am adus la cunostiinta aceasta ... (vezi toată discuția)