Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Locuiesc la etajul 4 si mi-am facut singur ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Locuiesc la etajul 4 si mi-am facut singur acoperisul.Doar ...

Buna ziua
Locuiesc la etajul 4 si mi-am facut singur acoperisul.Doar materialele m au costat 60 mil,dar asociatia de proprietari nu vrea sa mi dea banii pentru ca nu sunt de acord locatarii din scara mea.Cum as putea sa mi recuperez banii?
Acoperisul mobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna a carei administrare si asigurare stare tehnica intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Anterior demararii executarii de reparatii ;a parte comuna acoperis condominiu era necesar sa incheiati o conventie cu asociatia de proprietari,comitetul executiv sa se constate necesitatea si oportunitea reparatiei,asociatia sa isi asume responsabilitatea restituirii sumelor
Faptul ca dv ati intervenit asupra partii comune condominiu ca persoana fizica a generat faptul ca interventia nu a beneficiat de autorizatie de constructie ,nici certificat de urbanism si nici de garantie
Legal,asociatia de proprietari are obligatia legala sa asigure starea tehnica a partii comune de imobil de locuit in comun,pentru aceste lucrari fiind obligatoriu sa fie constituit si actualizat fondul de reparatii
Constituirea si actualizarea fondului de rulment si de reparatii nu sunt conditionate de vointa locatarilor fiind obligatii legal impuse
In speta dv mai exista un impediment si anume acela ca nu detineti documente justificative pentru materiale,pentru manopera si garantia lucrarii
Pe de alta parte nu sunt recomandate interventiile partiale la parte comuna acoperis care nu asigura efectul scontat
Initial incercati conciliere cu presedintele de asociatie,eventual notificare oficiala