Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nelamuriri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nelamuriri

1daca nu e inceputa urmarirea penala organele de urmarire sunt obligata sa aduca la cunostinta unei persoane dreptul de a avea aparator spre ex. luarea unei declaratii
2in cursul urmaririi penale avocatul invinuitului poate asista la luarea declaratiei unui martor facand o cerere in acest sens fara cerere nu se poate?
In mod normal,avocatul ar trebui sa fie prezent la solicitarea celui cercetat,chiar daca nu are calitatea de invinuit sau inculpat.Si in cel de-al doilea caz ar trebui sa se poata.In nici una dintre situatii,codul de procedura penala nu face referire.
1-Nimeni nu poate invoca necunoasterea legii; adica in momentul aducerii la cunostiinta de catre autoritati a necesitatii audierii ,partea ,are dreptul sa fie asistata de persoana competenta
2-Aparatorul partii cercetate ,poate asista la audierea clientului sau
Conform art. 224 al.1 din CPP, in vederea inceperii urmaririi penale, organele de urmarire penala pot efectua acte premergatoare.
In aceasta faza nu este obligatorie incunostiintarea unei persoane ca are dreptul sa fie asistata de un aparator, intrucat in cauza nu s-a inceput urmarirea penala si acea persoana nu a dobandit calitatea de invinuit sau de parte vatamata ori civila sau responsabila civilmente.
Daca acea persoana, in faza actelor premergatoare se prezinta la audieri insotita de un aparator este un drept al ei nu o obligatie a organului de urmarire penala.
In cursul urmaririi penale avocatul nu mai poate asista la ascultarea martorilor.
Prin legea 356/2006, drepturile apartorului au fost limitate la asigurarea asistentei juridice fata de inv/inc la acele acte de urmarire penala care implica audierea sau prezenta acestuia din urma
ptr cazacioc.referitor la nu mai poate asista...,conform modificarilor survenite prin Legea nr 57/2008,avocatul ,are dreptul sa asiste la orice act de urmarire penala,respectiv audiere martori,audiere parte adversa
Asa cum arata ynocentta, in cursul urmaririi penale avocatul invinuitului sau inculpatului poate asista la orice act de urmarire penala, poate formula cereri, depune memorii. Daca nu i se comunica persoanei careia i se ia declaratie calitatea pe care o are (martor, invinuit, etc) declaratia este lovita de nulitate.
Este obligatia organului de urmarire penala de a informa avocatii partilor din dosar despre actele de urmarire penala care se vor desfasura (fax, telefon, internet,etc.).