avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare masina din germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare masina din germania

Buna ziua! Locuiesc de 2 luni in germania, legal cu mutatie, si am cumparat o masina de aici. Am cumparat-o de la un neamt, dar fara contract de vanzare-cumparare, doar i-am dat banii. Masina era radiata, fara numere, mi-a dat briful mare, briful mic si Tüv-ul . Am inmatriculat-o aici pe numele meu, asigurare, impozit pe numele meu. Problema e ca acum as dori sa o aduc in Romania sa o inmatriculez acolo tot pe numele meu. Va rog sa-mi spuneti daca pot intampina probleme la inmatriculare in Romania din cauza lipsei unui contract de vanzare-cumparare, si care ar fi pasii de urmat in cazul meu. Trebuie sa o radiez aici si apoi sa iau numere provizorii pe o saptamana sau cum sa procedez? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:17, 15 Noiembrie 2016
Este obligatoriu pentru inmatriculare dsa prezentati document care sa probeze achizitia legala a bunului mobil
Nu veti putea trece auto pe rol fiscal la administratia financiara daca nu prezentati contractul de achizitie=vanzare-cumparare,donatie
Ultima modificare: Marți, 15 Noiembrie 2016
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa îmi imatriculez masina Ciprian1998 Ciprian1998 Am cumpărat o masina săptămână ăsta și mi se pare ceva dubios...Masina nu are numere de germania, vânzătorul spunând ca e radiata...Și eu sunt ... (vezi toată discuția)
Bună ziua am cumpărat o mașină din germania i-am scos numere ... Robertiov Robertiov Bună ziua am cumpărat o mașină din Germania i-am scos numere zoll iar acum doresc sa o înmatriculez în România. Întrebarea mea este : Nu am contract de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua am cumpărat o mașină din germania i-am scos numere ... Robertiov Robertiov Bună ziua am cumpărat o mașină din Germania i-am scos numere zoll iar acum doresc sa o înmatriculez în România. Întrebarea mea este : Nu am contract de ... (vezi toată discuția)