Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare masina din germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare masina din germania

Buna ziua! Locuiesc de 2 luni in germania, legal cu mutatie, si am cumparat o masina de aici. Am cumparat-o de la un neamt, dar fara contract de vanzare-cumparare, doar i-am dat banii. Masina era radiata, fara numere, mi-a dat briful mare, briful mic si Tüv-ul . Am inmatriculat-o aici pe numele meu, asigurare, impozit pe numele meu. Problema e ca acum as dori sa o aduc in Romania sa o inmatriculez acolo tot pe numele meu. Va rog sa-mi spuneti daca pot intampina probleme la inmatriculare in Romania din cauza lipsei unui contract de vanzare-cumparare, si care ar fi pasii de urmat in cazul meu. Trebuie sa o radiez aici si apoi sa iau numere provizorii pe o saptamana sau cum sa procedez? Multumesc anticipat!
Este obligatoriu pentru inmatriculare dsa prezentati document care sa probeze achizitia legala a bunului mobil
Nu veti putea trece auto pe rol fiscal la administratia financiara daca nu prezentati contractul de achizitie=vanzare-cumparare,donatie
ynocentta, utilizator