Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere vehicul
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere vehicul

buna ziua, acum 5 ani am fost la primarie sa radiez un vehicul, mi s-a zis ca trebuie sa platesc impozitul si sa ma duc la politie sa o radiez. Nu am fost la politie deoarece nu am avut timp sa ajung si nu m-am putut duce fara buletinul talului meu, el fiind posesorul masinii. Acum dupa 5 ani cei de la primarie mi-au trimis notificare de plata pentru acesti 5 ani. intrebarea mea este in acesti 5 ani de ce au taiat de la impozit vehiculul. sau de ce nu mi l-a bagat in anul urmator . ii pot da in judecata? ce e de facut?
Daca autovehiculul a fost in posesia dvs in ultimii 5 ani nu puteti sa faceti nimic, trebuie sa platiti impozitul. Singura solutie ar fi daca acesta a fost instrainat sau predat la un centru de colectare fier vechi. Faptul ca nu a fost radiat de la politie nu are relevanta din punct de vedere fiscal, se poate depune o declaratie de catre proprietar ca mijlocul de transport nu mai exista fizic (vezi HG 1/06.01.2016- normele de aplicare CF, sectiunea 4, pct.126, al (2))
vali_stefan, utilizator