Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitanta sau bon fiscal pentru prestari servicii de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitanta sau bon fiscal pentru prestari servicii de cazare ?

Buna ziua .
Detin un Hostel in Iasi , urmeaza sa ii dam drumul de la data de 1 Decembrie . Intrebarea mea este : trebuie neaparat sa achizitionam o casa de marcat sau este suficient un soft online/offline prin care sa eliberam doar chitanta pentru persoane fizice si chitanta + factura pentru persoane juridice ?

conform legii , Cf OUG 28/1999 , sunt exceptate de la eliberarea de bonuri fiscale catre persoane fizice : litera m) :
"vânzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de către agenţiile de turism, definite potrivit legii; "

Multumesc.
DragosIasi, utilizator