avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partial

Va rog pentru un raspuns avizat.Am 29 de ani si 11 luni lucrati din care 18 ani si 3 luni in grupa a II-a,un an de zile cumparat conform legii 186/2016 si un an de somaj.Sunt nascut in 27 .04.1962.La ce virsta pot iesi la pensie anticipat partial si la ce virsta pot iesi la pensie la limita de virsta avind in vedere cele descrise mai sus.Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si opinii...
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:16, 17 Noiembrie 2016
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fara anul cumparat pe legea 186/2016 aveati un stagiu de cotizare de 35 de ani si 5 luni.
Nu era necesara cumpararea de vechime in munca.
Limita de varsta la 61 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anbticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat (armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anul pensionarii terezakarl terezakarl As dori sa stiu pentru un barbat nascut in 1956.03.oct.ani de cotizare 40 care ar fi anul luna ziua pensionarii. Multumesc. (vezi toată discuția)
Pensie Daniel1900 Daniel1900 Buna ziua! Mam nascut in anul 1960 si as vrea sa imi spuneti ce sanse am sa ies la pensie ! Am aproximativ 30 de ani de vechime in munca! (vezi toată discuția)
Pensii simion daniel ion simion daniel ion am 51 de ani varsta, am 35 de ani stagiu de cotizare ,dintre care 8 reprezinta ani de grupa castigati in instanta si se scad din limita de virsta de 65. ... (vezi toată discuția)