Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partial

Va rog pentru un raspuns avizat.Am 29 de ani si 11 luni lucrati din care 18 ani si 3 luni in grupa a II-a,un an de zile cumparat conform legii 186/2016 si un an de somaj.Sunt nascut in 27 .04.1962.La ce virsta pot iesi la pensie anticipat partial si la ce virsta pot iesi la pensie la limita de virsta avind in vedere cele descrise mai sus.Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si opinii...
Fara anul cumparat pe legea 186/2016 aveati un stagiu de cotizare de 35 de ani si 5 luni.
Nu era necesara cumpararea de vechime in munca.
Limita de varsta la 61 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anbticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat (armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.