Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM -Determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM -Determinata

Contractul poate fi prelungit de cel mult trei ori, dupa cum se arata in legislatie: "Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata".
1 - se intocmeste contractul in ian.2015-dec.2015
2 - se prelungeste CIM,prin decizie ian.2016- 31.mart.2016
3 - 31.03.2016 inceteaza CIM
4 - incheie un alt CIM CU 02.04.2016 -31.12.2016.
:(
se poate prelungi CIM fara a se depasi limita de 36 de luni?
gluten a scris:

....
4 - incheie un alt CIM CU 02.04.2016 -31.12.2016.
:(
se poate prelungi CIM fara a se depasi limita de 36 de luni?

Acest c.i.m. poate fi prelungit pana la 02.04.2017, dupa care se mai poate incheia un singur c.i.m. pe durata determinata de cel mult 12 luni.

Un c.i.m. pe durata determinata nu poate fi prelungit peste durata maxima prevazuta de lege 36 de luni.
Va multumesc mult!!!