avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM -Determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM -Determinata

Contractul poate fi prelungit de cel mult trei ori, dupa cum se arata in legislatie: "Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata".
1 - se intocmeste contractul in ian.2015-dec.2015
2 - se prelungeste CIM,prin decizie ian.2016- 31.mart.2016
3 - 31.03.2016 inceteaza CIM
4 - incheie un alt CIM CU 02.04.2016 -31.12.2016.
:(
se poate prelungi CIM fara a se depasi limita de 36 de luni?
Cel mai recent răspuns: gluten , utilizator 12:30, 18 Noiembrie 2016
gluten a scris:

....
4 - incheie un alt CIM CU 02.04.2016 -31.12.2016.
:(
se poate prelungi CIM fara a se depasi limita de 36 de luni?




Acest c.i.m. poate fi prelungit pana la 02.04.2017, dupa care se mai poate incheia un singur c.i.m. pe durata determinata de cel mult 12 luni.

Un c.i.m. pe durata determinata nu poate fi prelungit peste durata maxima prevazuta de lege 36 de luni.
Va multumesc mult!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat perioada determinata soucadan soucadan Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatorul caz: salariat angajat pe perioada determinata, initial pe 7 luni, dupa care se prelungeste acel CIM de patru ori ... (vezi toată discuția)
Contract de munca pe perioada determinata tullio tullio Buna ziua, va rog daca se poate sa-mi spuneti de cate ori are dreptul angajatorul sa reinnoiasca contractul de munca pe perioada determinata aceleiasi ... (vezi toată discuția)
Ce se întâmplã dacã mã angajez în timp ce beneficiez de ºomaj? flore_inger flore_inger Buna Am si eu o dilema..Sunt si eu in somaj.Somajul l-as avea pana in martie 2014.Sunt in a doua luna de somaj.Daca ma angajez si contractul mi-l face pe 3 ... (vezi toată discuția)