Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescrierea dreptului la actiune a firmei recuperatoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescrierea dreptului la actiune a firmei recuperatoare

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea chestiune: Nepoata mea a luat un imprumut in 2004 de la o banca doar cu C.I. Avea 18 ani si a platit cea mai mare parte. A ramas cu un rest rezultat din diferente calculate de banca urmare a platilor cu mici intarzieri datorate intarzierii intrarii salariului pe card.Nu a apucat sa lamureasca situatia cu banca si pentru ca a ramas fara loc de munca si fara venituri. I-au tot venit dupa o vreme scrisori de la EOS KSI prin care era informata ca au preluat ce mai datora bancii si ca suma ajunsese mai mult decat dubla. Nu a raspuns niciodata acestor scrisori si, in pofida faptului ca au trecut mai mult de 12 ani, aceste scrisori sosesc in continuare la anumite intervale. Va rog sa ma ajutati, lamurindu-ma, daca exista vreun temei legal care sa permita recuperatorului sa intrerupa scurgerea termenului prescriptiei prin trimiterea acestor scrisori din timp in timp. Mentionez si ca era informata cu mai multi ani in urma ca s-ar fi inceput executarea silita, dar nu a primit acte si nici nu a fost contactata de vreun executor. Multumesc.
ionmoisil, utilizator