avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Baza de calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Baza de calcul concediu medical

Buna ziua,

Am o intrebare si va rog sa ma ajutati. In baza de calcul a concediilor medicale se iau in considerare si sumele castigate in instanta:
Exemplu:

FEBRUARIE = 20 ZILE = 2432 lei
MARTIE = 22 ZILE = 2540 lei
APRILIE = 21 ZILE = 2737 lei
MAI = 20 ZILE = 2540 lei
IUNIE = 21 ZILE = 8012 din care 5471 lei suma castigata in instanta
IULIE = 23 ZILE = 2544 lei
TOTAL ZILE =127 ZILE

Suma de 5471 lei reprezinta un spor castigat pentru perioada 2005-2008 si a fost acordata ca diferenta suma cu + in luna iunie 2009. In luna august vine cu concediu medical. Intrebarea este daca in baza de calcul a concediului medical se ia in calcul si aceasta suma. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 14:49, 31 August 2009
Daca ace suma a fosta acordata pe statul de plata si la ea s-a platit contributia de concedii si indemnizatii, atunci, da, se va lua in calculul bazei pt concediu medical.

Cu observatia ca pe luna respectiva sunteti oblgata sa limitati venitul luat in calcul la maxim 12 salarii min , adica la 600*12=7200 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formula calcul salariu avocatnetforumuser avocatnetforumuser Am o curiozitate: mama mea e angajata la o firma unde se lucreaza in weekend, in august a avut concediu medical 22-28, liberele din sapt 21-27 erau 21 si 25, ... (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal irina69 irina69 Buna ziua! As dori sa intreb, urmatoarele lucruri: -daca cm risc maternal se calculeaza ca 75% din media ultimelor 6 luni din ultimele 12 luni l - cm ... (vezi toată discuția)
Baza de calcul concediu pre si postnatal AndreescuAlina AndreescuAlina Buna ziua! Imi puteti spune cum se calculeaza salariul in timpul concediului pre si postnatal? am anumite dubii de cum mi s-a calculat la locul de munca! In ... (vezi toată discuția)