Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Baza de calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Baza de calcul concediu medical

Buna ziua,

Am o intrebare si va rog sa ma ajutati. In baza de calcul a concediilor medicale se iau in considerare si sumele castigate in instanta:
Exemplu:

FEBRUARIE = 20 ZILE = 2432 lei
MARTIE = 22 ZILE = 2540 lei
APRILIE = 21 ZILE = 2737 lei
MAI = 20 ZILE = 2540 lei
IUNIE = 21 ZILE = 8012 din care 5471 lei suma castigata in instanta
IULIE = 23 ZILE = 2544 lei
TOTAL ZILE =127 ZILE

Suma de 5471 lei reprezinta un spor castigat pentru perioada 2005-2008 si a fost acordata ca diferenta suma cu + in luna iunie 2009. In luna august vine cu concediu medical. Intrebarea este daca in baza de calcul a concediului medical se ia in calcul si aceasta suma. Va multumesc.
Daca ace suma a fosta acordata pe statul de plata si la ea s-a platit contributia de concedii si indemnizatii, atunci, da, se va lua in calculul bazei pt concediu medical.

Cu observatia ca pe luna respectiva sunteti oblgata sa limitati venitul luat in calcul la maxim 12 salarii min , adica la 600*12=7200 lei