avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu risc maternal

Buna ziua!
As dori sa intreb, urmatoarele lucruri:
-daca cm risc maternal se calculeaza ca 75% din media ultimelor 6 luni din ultimele 12 luni l
- cm risc maternal nu se impoziteaza
- ce contributii se opresc?( doar 10.5% din 2298*35/100)?
- din ce se suporta?
Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: MD2013 , utilizator 13:36, 8 Mai 2014
Concediul de risc maternal se calculeaza astfel : se face o baza lunara de calcul in functie de numarul zilelor lucratoare din cele 6 luni anterioare ( ca in cazul oricarui alt concediu medical) carese inmulteste cu numarul de zile in care stati in concediu medical.

Exemplu:
6 x 1200 salariu brut = 7200 lei baza de calcul
Zile lucratoare in cele 6 luni anterioare: 127
7200 /127 = 56,69 baza de calcul zilnica

Pentru luna de medical, presupunand ca are 20 de zile lucratoare, indemnizatia ar fi 56,69 x 20 x 75% = 854,4 ron.

Din aceasta se scade CAS individual de 10,5% x 35% x 2298, raportat la numarul de zile lucratoare de concediu din luna respectiva. Daca veti sta toata luna in concediu medical din suma simulate 854,4 vi se vor scadea 84 ron => 761 ron .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu de risc maternal Agripin Agripin Ma puteți ajuta va rog cu calculul unui concediu de risc maternal ? Salariul brut pe luna octombrie a fost 2200, iar din noiembrie a fost 2520. Mulțumesc (vezi toată discuția)
Baza calcul cm sarcina si lauzie la a doua sarcina Nko_kiss Nko_kiss Buna ziua, As dori sa aflu cum se calculeaza CM risc materna si sarcina si lauzie la al doilea copil? Mentionez faptul ca dupa cei doi ani de stat ... (vezi toată discuția)
Concediu medical risc sarcina Sarah10 Sarah10 Buna ziua . Va rog frumos sa imi spuneti cum se calculeaza concediul medical risc de sarcina (75% din brut mi s-a spus , la care se adauga nu stiu ce impozite ... (vezi toată discuția)