Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu risc maternal

Buna ziua!
As dori sa intreb, urmatoarele lucruri:
-daca cm risc maternal se calculeaza ca 75% din media ultimelor 6 luni din ultimele 12 luni l
- cm risc maternal nu se impoziteaza
- ce contributii se opresc?( doar 10.5% din 2298*35/100)?
- din ce se suporta?
Multumesc mult!
Concediul de risc maternal se calculeaza astfel : se face o baza lunara de calcul in functie de numarul zilelor lucratoare din cele 6 luni anterioare ( ca in cazul oricarui alt concediu medical) carese inmulteste cu numarul de zile in care stati in concediu medical.

Exemplu:
6 x 1200 salariu brut = 7200 lei baza de calcul
Zile lucratoare in cele 6 luni anterioare: 127
7200 /127 = 56,69 baza de calcul zilnica

Pentru luna de medical, presupunand ca are 20 de zile lucratoare, indemnizatia ar fi 56,69 x 20 x 75% = 854,4 ron.

Din aceasta se scade CAS individual de 10,5% x 35% x 2298, raportat la numarul de zile lucratoare de concediu din luna respectiva. Daca veti sta toata luna in concediu medical din suma simulate 854,4 vi se vor scadea 84 ron => 761 ron .