avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma suspendata- dilema sediu?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma suspendata- dilema sediu?

Intrebare:

O firma cu activitatea suspendata la registrul comertului din iulie 2009, are ca sediu social un apartament inchiriat. Ce se intampla cu facturile de chirie?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 13:31, 2 Septembrie 2009
Ele se inregistreaza, pentru ca lipsa sediului sa nu afecteze existenta societatii.
Reziliati insa contractul de chirie si mutati sediul, ori suspendati plata chiriei pana la data reluarii activitatii.
Va sfatuiesc sa reziliati contractul de inchiriere si sa schimbati sediul social la dvs acasa, sau la un prieten binevoitor care va intelege ca acest lucru nu il prejudiciaza cu nimic.

Chestiunea cu rezilierea contractului poate fi destul de complicata intrucat depinde foarte mult si de felul in care este redactat contractul de inchiriere.

avocat Claudiu Lascoschi
multumesc.

Sper sa nu fie o problema la registrul comertului, daca anunt acum ca vreau sa schimb sediul social.
La registrul comertului nu veti avea probleme daca aveti toate actele in regula.
Trebuie sa rezolvati in primul rand problema cu locatorul ( cel care v-a inchiriat).

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Reziliere contract de inchiriere bf03 bf03 Sunt proprietarul unui imobil pe care am dat in chirie unei firme care are in prezent si sediul social pe adresa respectiva. De 4 luni nu si-a achitat ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract si sediu social mikyangel mikyangel Am un spatiu pe care l-am inchiriat unei firme ,care in baza contractului de inchiriere si-au stabilit sediu social in spatiu meu. Contractul a fost reziliat ... (vezi toată discuția)
Sediul social - am iesit dintr-un srl. cum ii oblig sa-si schimbe sediul social de la adresa mea? ovidiu.r ovidiu.r am fost asociat intr-un srl care avea sediul social la domiciliul meu, fara a desfasura acolo vreo activitate. ulterior am cedat partile sociale unei alte ... (vezi toată discuția)