Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma suspendata- dilema sediu?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma suspendata- dilema sediu?

Intrebare:

O firma cu activitatea suspendata la registrul comertului din iulie 2009, are ca sediu social un apartament inchiriat. Ce se intampla cu facturile de chirie?

Multumesc
Ele se inregistreaza, pentru ca lipsa sediului sa nu afecteze existenta societatii.
Reziliati insa contractul de chirie si mutati sediul, ori suspendati plata chiriei pana la data reluarii activitatii.
Va sfatuiesc sa reziliati contractul de inchiriere si sa schimbati sediul social la dvs acasa, sau la un prieten binevoitor care va intelege ca acest lucru nu il prejudiciaza cu nimic.

Chestiunea cu rezilierea contractului poate fi destul de complicata intrucat depinde foarte mult si de felul in care este redactat contractul de inchiriere.

avocat Claudiu Lascoschi
multumesc.

Sper sa nu fie o problema la registrul comertului, daca anunt acum ca vreau sa schimb sediul social.
La registrul comertului nu veti avea probleme daca aveti toate actele in regula.
Trebuie sa rezolvati in primul rand problema cu locatorul ( cel care v-a inchiriat).

avocat Claudiu Lascoschi