Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... plan remedial
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

plan remedial

Buna ziua,

In urma testarii initiale, media la o clasa(invatamant liceal zi) a fost sub 3, iar la o clasa de seral sub 2.Ca atare, mi-am propus reluarea, pe parcursul anului scolar, notiunilor de gramatica de baza la orele de curs prin fise de lucru atat in clasa cat si acasa, referate pe diferite teme de comunicare si teste la sfarsitul fiecarei luni.
Directorul imi cere plan remedial in functie de stilurile de invatare ale elevilor si progresul realizat la clasele respective.
Consider ca un plan remedial este necesar in urma unui examen de capacitate/bacalaureat cand se inregistreaza un numar mare de elevi care nu promoveaza.
Unde este prevazut un asemenea plan in urma testarii initiale? Am cautat si nu am gasit.Sunt obligata sa-l fac?
Apreciez un raspuns si multumesc anticipat.
Planul remedial il alcatuiesti singur, in functie de conditiile concrete pe care le ai. Il aproba comisia metodica si directorul.