Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbarea locului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbarea locului de munca

O companie face schimbarea totala a organigramei:modifica denumirea si structura tuturor departamentelor si face si reduceri de personal cu aceasta ocazie prin introducerea unei noi perioade de proba pentru toti angajatii pe motiv ca s-a schimbat locul de munca(pe hartie acum apartii de "Departamentul de impachetat fum BIS" inainte apartineai de "Departamentul de impachetat fum").Locul de munca este in realitate acelasi,faci aceeasi munca insa pe hartie a fost redenumit departamentul din organigrama prin adaugarea cuvantului BIS si ei considera asta drept schimbarea locului de munca deci o noua perioada de proba.
In noua perioada pe proba se poate desface contractul de munca oricui si oricand.
Daca ti se desface CIM in aceasat nou perioada de proba poti ataca in instanta decizia pe motiv ca modificarea locului de munca nu este reala ci inventata?
specialist, utilizator
specialist a scris:

....
Daca ti se desface CIM in aceasat nou perioada de proba poti ataca in instanta decizia pe motiv ca modificarea locului de munca nu este reala ci inventata?

Se poate actiona in instanta.
1 Exista undeva definit "locul de munca"?
2 Sau mai exact este locul fizic de pe pamant:adresa postala ,cladire,incapere ,etc?
3 Sau este locul de pe hartie din organigrama noua?
specialist, utilizator
1. Legea 319/2006
art.5 În sensul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următorul înţeles:
.....
k) loc de muncă - locul destinat să cuprindă posturi de lucru, situat în clădirile întreprinderii şi/sau unităţii, inclusiv orice alt loc din aria întreprinderii şi/sau unităţii la care lucrătorul are acces în cadrul desfăşurării activităţii;
......

2. In doctrina s-a opinat :
- Locul muncii se identifică prin angajatorul şi localitatea în care salariatul îşi desfăşoară activitatea. În conformitate cu dispoziţiile art. 17 alin. (2) lit. b), în contractul individual de muncă se poate fixa locul muncii sau se poate stabili posibilitatea ca salariatul să muncească în diverse locuri, în acest ultim caz putându-se apela la inserarea unei clauze de mobilitate. (Alexandru Ţiclea, Andrei Popescu, Constantin Tufan, Marioara Ţichindelean, Ovidiu Ţinca, Dreptul muncii, Editura Rosetti, Bucureşti, 2004, p. 386)

- Noţiunea de loc al muncii are două accepţiuni. Astfel, într-un prim sens, prin loc al muncii se înţelege localitatea şi unitatea l-a care s-a angajat salariatul. În cel de-al doilea sens, prin loc al muncii se înţelege întreg ansamblul condiţiilor privitoare la dotările şi resursele necesare pentru desfăşurarea activităţii, incluzând mijoacele de muncă, uneltele, mijloacele de transport, mobilierul, materiile prime, fabricatele etc. (Ovidiu Macovei, Conţinutul contractului individual de muncă, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2004, p. 168-170)