Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impunere CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impunere CAS

In anul 2008, intr-o anumita perioada am lucrat pe baza unui contract de prestari servicii. Dupa ce am trecut pe la ANAF si am declarat ce trebuia... astazi am primit o instiintare de la CNAS prin care ma anunta ca-mi impune plata unei sume de bani in contul contributiei de 6.5%.
Am ramas surprins pt ca... si in 2007 a fost aceeasi situatie si nu primisem nimic de la CNAS.
Conform instiintarii lor, calitatea juridica pe care o am ar fi PFA... asta desi nu am fost nici atunci nici in prezent.
Sa zicem ca ar fi o scapare de-a lor... insa, persoana fizica fiind, trebuia sa virez acea contributie?

Sau mai pe scurt... a fost o scapare a mea si acum trebuie sa merg sa achit suma imputata?

Multumesc.

Da, trebuia si trebuie si acum!

Succes!
alexhh a scris:

In anul 2008, intr-o anumita perioada am lucrat pe baza unui contract de prestari servicii. Dupa ce am trecut pe la ANAF si am declarat ce trebuia... astazi am primit o instiintare de la CNAS prin care ma anunta ca-mi impune plata unei sume de bani in contul contributiei de 6.5%.
Am ramas surprins pt ca... si in 2007 a fost aceeasi situatie si nu primisem nimic de la CNAS.
Conform instiintarii lor, calitatea juridica pe care o am ar fi PFA... asta desi nu am fost nici atunci nici in prezent.
Sa zicem ca ar fi o scapare de-a lor... insa, persoana fizica fiind, trebuia sa virez acea contributie?

Sau mai pe scurt... a fost o scapare a mea si acum trebuie sa merg sa achit suma imputata?

Multumesc.

Mergeti la sediul casei de asigurari de sanatate (este metionat in adresa primita de Dvs.) si vedeti ca este o confuzie. CNAS are baza de date de la ANAF, insa aceasta baza de date trebuie interpretata, adica Dvs. daca ati avut calitatea de salariat cand ati avut acel contract de prestari servicii nu trebuie sa platiti contributie CASS. Daca nu ati avut CIM in perioada respectiva platiti CASS.
Ce mai trebuie sa rezolvati, problema cu PFA si persoana fizica.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
din ce vad eu in lg 95/2006, persoanle care au simultan contract de munca si contract prestari servicii, au obligatia de a platia contributia la sanatate la ambele contracte.

Art. 257. - (1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - e), alin. 21 si art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.
(21) In situatia in care o persoana realizeaza venituri care sunt neimpozabile, contributia se calculeaza asupra veniturilor realizate.
(3) In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a) - e), alin. (21) si la art. 213 alin. (2) lit. h), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.

atrg atentia ca in textul:
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit ; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate ....
exista semnul"punct si virgula inttre prima propozitie si acel "daca", deci partea e doua a frazei se trateaza separat.

Ce zici @saamy, e corect?

grace_r a scris:

atrg atentia ca in textul:
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit ; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate ....
exista semnul"punct si virgula inttre prima propozitie si acel "daca", deci partea e doua a frazei se trateaza separat.

Ce zici @saamy, e corect?

1. Ce am scris eu anterior este foarte corect. @alexhh in perioada respectiva era prestator de serviciu in baza unei conventii civile iar cei de la casa de asigurari au impresia ca a fost PFA.
2. @alexhh a scris "Conform instiintarii lor, calitatea juridica pe care o am ar fi PFA... asta desi nu am fost nici atunci nici in prezent.
Sa zicem ca ar fi o scapare de-a lor... insa, persoana fizica fiind, trebuia sa virez acea contributie? " @alexhh nu este PFA conform ordonantei 44/2008 !!!
3. Sustin - @alexhh nu trebuie sa platesti CASS pentru conventia civila, daca ai avut calitatea de salariat (CIM).
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Da, @saamy, ai dreptate. Aici nu e vorba de persoane care desfasoara activitati independente unde e vorba de PFA, II sau IF si unde se plateste CASS chiar daca esti salariat ci de venituri de la pct. f). unde esti scutit daca esti salariat.
Iulian MANEA, Contabil