Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refuz corectare Nume gresit si incomplet in noul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refuz corectare Nume gresit si incomplet in noul permis de conducere model european.

Va relatez un caz real.
Persoana se numeste Axxxxxxxx-Bxxxxx Cxxxxxxx-Dxxxxx

Primele doua, cu cratima intre ele, sunt numele de familie, ultimele doua, tot cu cratima, prenumele. Asa apar pe certif. de nastere, pe buletin si pe pasaport.
Acum 3 saptamani a fost sa-si schimbe permisul de conducere, ca expira. In noul permis, model european, numele apare in forma urmatoare:
Axxxxxxxx Cxxxxxxx D.
A disparul al doilea nume de familie din banda de siguranta, al doilea prenume este doar o initiala urmata de un puct, au disparut si cratimele, atat din nume, cat si din prenume..
Persoana a refuzat permisul si a facut o cerere de inscriere corecta si completa a numelui si prenumelui.
Raspunsul primit de la DIRECŢIA REGIM PERMISE DE CONDUCERE
ªI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR spune asa:
- Numele apare complet si corect in sistemul lor informatic, dar nu si in permis, pentru ca sistemul de tiparire al acestora nu permite scrierea intregului nume si prenume !!!!, avand un numar limitat de caractere, care nu permit nici cratima intre nume, in conformitate cu ISO 10373, standard comunitar !=D>
- mai spun cei de la permise ca in viitor e posibil sa remedieze aceste neajunsuri, dar ca pentru schimbarea sistemului e nevoie de multe aprobari de la diverse institutii si de bani...... :P

Multumesc in avans tuturor celor care vor posta pertinent.
Av. NICULESCU-GORPIN, Avocat
In conditiile in care sistemul informatic prin care sunt inregistrate si eliberate permisele auto ,functioneaza in conformitate cu ISO 10373 stadard comunitar,
acesta beneficiaza de o anume limitare si intindere in ceea ce priveste caracterele si elementele de identificare persoane . Baza tehnica=softul ,avand in vedere ca este construit in deplina concordanta cu prevederi conexe inclusiv care opereaza in comunitatea europeana,modificarea acestuia necesita derogari speciale care se realizeaza intr-un timp apreciabil.
Concret, in structura actuala de inregistrat documente de identitate ,baza tehnica elaboreaza intr-un anumit format,care poate fi modificat/extins la termene si in conditii speciale.
Avand in vedere situatia existenta,astfel cum a fost aceasta relatata,intrevad cateva posibilitati pentru ca totusi conducatorul auto titular al permisului sa nu fie vatamat in dreptul sau de a conduce,
1.Sa ridice permisul auto astfel cum a fost acesta emis si impreuna cu adresa DRPCIV sa il prezinte la orice control al organelor de politie,adresa constituind pe moment justificarea organului abilitat ca nu poate scrie numele intreg al titularului acestuia.
2.Sa formuleze actiune in contencios administrativ, solicitand obligarea DRPCIV la efectuarea cuvenitelor rectificari cat mai grabnic.
3.La un notar public ,avand in vedere actele existente,cat si cele emise sa dea declaratie pe proprie raspundere din care sa rezulte ca posesorul permisului este una si aceiasi persoana cu posesorul(titularul)cartii de identitate,unde numele este inserat corect.
4.Pentru a urgenta cat mai mult situatia,eu as informa si presa cu privire la inconvenientul creat.
In fond tema vizeaza un caz de forta majora survenit exclusiv datorita sistemului informational implementat recent ,care evident poate cauza titularului documentului posibile, dar nedorite neajunsuri.
Colegul Gabrian inainteaza variantele de solutionare posibil intr-un viitor neprecizat,in conditiile in care permisul auto ,reprezinta unul dintre documentele legale ,sau unul dintre cele mai des solicitate la control de catre autoritati.
In conditiile in care normele obliga prezentarea permisuliui auto ca si a documentelor de identitate ,la o parcurgere a continutului celor 2 inscrisuri,
autoritatea va constata corect distinctii majore denuntate inclusiv de catre titulara. Prezentarea suplimentara de alte documente,care sa faca corelatia intre persoana si documentul care permite deplasarea pe drumurile publice,este o procedura posibila ,dar care nu este si obligatoriu de acceptat de catre autoritati ,dar care garantata va crea neplaceri titularei.
R.Gabi, de acord cu tine.
Numai ca punctele 1 si 3 nu cad in obligatia persoanei, atat timp cat, legal, poti conduce auto doar in baza permisului, fara alte hartii sau declaratii notariale in portofel. Contenciosul e singura solutie.
Pentru presa ar fi probabil un subiect, si pe mine, ca cetatean platitor de taxe, m-ar interesa sa stiu cat a costat implementarea noului sistem de permise europene in care nu iti poti trece numele din actul de identitate.
Se intampla ca si numele meu sa contina cratima intre 2 nume de familie si probabil ca la schimbarea permisului mi se va intampla la fel, sa fie trunchiat si modificat.
Mi se mare incredibil ca nu s-a luat in calcul faptul ca exista atat nume, cat si prenume, scrise cu cratima si se poate pune doar pauza.
Personal am fost de 2 ori in situatia de a avea probleme din cauza lipsei cratimei si a ambelor nume de familie.
Odata, chiar anul acesta, la aeroport, unde nu mi s-a eliberat biletul cumparat online, intrucat in sistemul de rezevare nu imi incapuse tot numele de familie si nu am putut sa introduc cratima. Ca sa pot pleca totusi, a trebuit sa cumpar un nou bilet pe Otopeni.
A doua situatia a fost la o banca, unde, prezentandu-ma sa ridic un card blocat de bancomat, card pe care aparea un singur nume de familie, nu mi-a fost returnat, pentru ca in buletinul meu sunt 2 nume. Eram in alt oras si a trebuit sa merg la Bucuresti la filiala emitenta, unde era dosarul meu, ca sa pot cere eliberarea unui nou card, de aceasta data insistand sa imi fie trecute toate numele de familie, la fel ca in buletin.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin

Stimate Domnule Avocat,
Fara a jigni pe nimeni,dar mai ales pe un virtual agent constatator,permisul se da plolitistului impreuna cu cartea de identitate,situatie in care politistul,astfel cum este el,isi pune intrebarea daca este vorba despre aceiasi persoana ca titular al celor doua acte.
Deci punctele 1 si 3 se refera la aceasta posibilitate,cu atat mai mult cu cat o verficicare prin statie dureaza destul,iar aparatura care sa ateste informatic identitatea nu prea exista.