Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Obtinere ajutor lunar pentru sotul supravietuitor al ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Obtinere ajutor lunar pentru sotul supravietuitor al unei persoane care, la data decesului, avea calitatea de pensionar

Buna ziua,

M-ar interesa daca in urmatoarele conditii se poate obtine ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor al unei persoane care, la data decesului, avea calitatea de pensionar.

Sotul a decedat in luna iulie 2016 iar incepand cu acel moment sotia beneficiaza pe urma sotului decedat de o pensie in valoare de 583 lei .

In aceste conditii este posibila acordarea ajutorului lunar ?
Gasesc undeva conditiile de acordare pentru ajutorul lunar ?
Ajutorul lunar pentru soţul supravieţuitor - Legea nr. 578/2004
[ link extern ]