avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Obtinere ajutor lunar pentru sotul supravietuitor al ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Obtinere ajutor lunar pentru sotul supravietuitor al unei persoane care, la data decesului, avea calitatea de pensionar

Buna ziua,

M-ar interesa daca in urmatoarele conditii se poate obtine ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor al unei persoane care, la data decesului, avea calitatea de pensionar.

Sotul a decedat in luna iulie 2016 iar incepand cu acel moment sotia beneficiaza pe urma sotului decedat de o pensie in valoare de 583 lei .

In aceste conditii este posibila acordarea ajutorului lunar ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:04, 27 Noiembrie 2016
Gasesc undeva conditiile de acordare pentru ajutorul lunar ?
Ajutorul lunar pentru soţul supravieţuitor - Legea nr. 578/2004
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutorul lunar pentru soþul supravieþuitor simpatyk simpatyk Buna ziua Am o matuse care are pensie de urmas dupa sotul ei si vrea sa stie daca poate lua si Ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor Legea nr. 578/2004 ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, sunt pensionar, iar soția mea a decedat de curând, ... Derulator Derulator Bună ziua, Sunt pensionar, iar soția mea a decedat de curând, fiind încă în activitate. În această situație, există vreo posibilitate de a primi ... (vezi toată discuția)
Ajutor pentru sotul supravietuitor - legea 578/2004, mdf.cu legea 255/2007 bebed bebed -In art.1 din HG 69/2008-norme metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr.578/2004, se spune: -Beneficiaza de ajutor lunar [b]sotul ... (vezi toată discuția)