Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ingrijirea copilului astmatic. Revenirea in CCC.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ingrijirea copilului astmatic. Revenirea in CCC.

Buna seara.Doresc sa stiu in ce masura pot revenii la CCC daca am un copil in varsta de 3 ani si 3 luni.Copilul e astmatic. M-am reintors in campul muncii cand copilul avea 2 ani. Mai pot beneficia de vreo indemnizatie pt cresterea copilului sau alt fel de indemnizatie ??? As vrea sa stau cu el acasa. Eu lucrez in sanatate, in ture, ma internez destul de des cu el si sunt surmenata. Nu stiu incotro sa o apuc. Va rog, sfatuiti-ma.
Multumesc anticipat pt raspuns
Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani (art. 26 alin. 1 din OUG nr. 158/2005).

Art. 27 alin.1 din OUG nr.158/2005 prevede că, beneficiază de indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav, opţional, unul dintre părinţi, dacă solicitantul îndeplineşte condiţiile de stagiu de cotizare prevăzute la art. 7.

Potrivit art. 7 din OUG nr. 158/2005, stagiul minim de cotizare pentru acordarea concediului medical şi a indemnizaţiei pentru îngrijirea copilului bolnav este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
[ link extern ] /