Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical ingrijire copil bonlav cu varsta ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical ingrijire copil bonlav cu varsta peste 7 ani

Buna ziua,
nu stiu daca s-a mai pus aceasta intrebare. Daca da imi cer scuze :) In cazul in care ai custodie exclusiva (tatal lipseste din viata copilului), exista vreo lege prin care sa se acorde CM pentru mama atunci cand copilul este bolnav (are febra mare si nu poate merge la scoala sau la afterschool? Mentionez ca sunt mama unui baietel de 7 ani si jumatate , lucrez si am custodie exclusiva. Multumesc mult!
Oug 158/2005- concediul medical pentru îngrijirea copilului bolnav
OUG 158/2005
art. 26
(1) Asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani.
(1^1) În cazul copilului cu afecțiuni grave, asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 16 ani.

..
Art. 27
(1) Beneficiază de indemnizația pentru îngrijirea copilului bolnav, opțional, unul dintre părinți, dacă solicitantul îndeplinește condițiile de stagiu de cotizare prevăzute la art. 7.
Cornel Vasile, Consilier juridic