avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 269 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Daca se scade grupa de munca din varsta de pensionare si ai 38de ani de munca fara grupa tot in pensie anticipata ramai nu poti lucra pana la implinirea varstei de pensionare respectiv este vorba de 11 luni? Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:12, 28 Noiembrie 2016
Precizati:
Sexul
Luna si anul nasterii
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune total stagiu de cotizare
Sex f, martie 1957, stagiu total 38 de ani din care 4 ani si 11luni gr II-a de munca.
Mulțumesc
Pentru 4 ani si 11 luni in grupa II:
Nu primiti stagiu aferent (3 luni/an)
Nu primiti reducere de varsta
Primiti o majorare de punctaj de 25% pentru acea perioada

Limita de varsta la 60 de ani si 8 luni
Pensie anticipata partiala la acest moment cu penalizare de 1,8%.
Pentru pensie anticipata(fara penalizare) trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 38 de ani si 8 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invalidiate).
Pensia anticipata partiala nu se poate cumula cu alte venituri pentru care asigurarea este obligatorie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie deeaalexmishu deeaalexmishu Buna ziua ! Soacra mea este nascuta in 1957 , lucreaza de 38 de anii la aceeasi insitutie + 5 ani de grupa II . La cati ani poate iesii la pensie ?? Si ... (vezi toată discuția)
Valoare pensie catalinsmadici catalinsmadici buna ziua , am primit decizia de pensionare anticipata la 60 de ani , in decizie se precizeaza ca varsta de pensionare pentru limita de varsta este 61 de ani ... (vezi toată discuția)
Limita de varsta si pensionare anticipata daniela57 daniela57 Buna seara, am o intrebare pentru mama mea, nascuta in 18 sept 1957, are 33 de ani de munca, dintre care intre 16/10/1974 si 31/12/1989 in grupa II ( 15 ani ... (vezi toată discuția)