avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... valoare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

valoare pensie

buna ziua ,
am primit decizia de pensionare anticipata la 60 de ani , in decizie se precizeaza ca varsta de pensionare pentru limita de varsta este 61 de ani . As vrea sa stiu care este penalitatea mea sau cu cat va creste punctajul meu la varsta de 61 de ani . stagiul total de cotizare este de 43 de ani si 2 luni .multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:47, 2 Mai 2017
Precizati:
Sexul, luna, anul nasterii, din ce se compune total satgiu de cotizare de 43 de ani si 2 luni, daca veti stagiu asimilat(armata, cursuri univesitare de zi, pensie de invaliditate exprimat in ani, luni si zile)
data nasterii: 18.02.1957 , sexul M ,
stagiul : in conditii normale de munca .20 ani 6 luni si 11 zile
in gr 2 .18 ani , o luna si 20 de zile
Ati postat doar 33 de ani 1 luna si 1 zi de stagiu.
Unde este diferenta pana la 43 de ani si 2 luni ?
Aveti stagiu asimilat?(armata, cursuri universitare zi, pensie de invaliditate ?
Din ce se compun acestea(ani, luni si zile).
da , aveti dreptate , este vorba de un stagiu grupa conditii de munca de 4 ani si 6 luni . cu toate ca am si stagiul militar aceasta nu a fost trecut .
Ultima modificare: Marți, 2 Mai 2017
catalinsmadici, utilizator
Cu cei 4 ani si 6 luni aveti postat asa cum am spus eu 33 de ani, 1 luna si 1 zi.
Unde este restul pana la 43 de ani si 2 luni ?
Postati la din ce se compune total stagiu.
Il gasiti in decizie.
Deasemenea postati ce stagiu asimilat aveti(am spus de doua ori).

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare haicansorina haicansorina data nasterii - 09.11.1956 vechime in munca TOTAL - 39 ani 9 luni 26 zile ( din care armata 1 an 3 luni,25 zile) din aceasta perioada a lucrat 16 ani 8 luni ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Utilizator.nou92 Utilizator.nou92 Buna ziua. Doresc sa stiu cand as putea sa ies la pensie daca am 14 ani grupa 2 . Si in total am 33 de ani de munca. Iar varsta de 50 ani. Multumesc ! (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta gungureanu gungureanu Sunt nascut in 30.09.1961 si sunt pensionar gradul III de invaliditate din ianuarie 2015.Am primit, dupa pensionare, decizie judecatoreasca pentru elliberarea ... (vezi toată discuția)