avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua. Doresc sa stiu cand as putea sa ies la pensie daca am 14 ani grupa 2 . Si in total am 33 de ani de munca. Iar varsta de 50 ani. Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:29, 10 Iunie 2019
Precizati:
-Sexul
In caz de femeie, precizati, luna si anul nasterii
-Din ce se compune stagiul de 33 ani
Femeie. 04.04.1969 Sunt 33 de ani de munca in total. Din acesti 33 de ani sunt 14 de grupa 2. Multumesc
Limita de varsta la 60 ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 58 ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 ani, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 ani fara stagiul asimilat.
La acest moment aveti 36 ani si 6 luni de stagiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie iuliana14 iuliana14 Buna ziua Am lucrat 20 ani in gr 2 ... (vezi toată discuția)
Valoare pensie catalinsmadici catalinsmadici buna ziua , am primit decizia de pensionare anticipata la 60 de ani , in decizie se precizeaza ca varsta de pensionare pentru limita de varsta este 61 de ani ... (vezi toată discuția)
Pensionare SzMaria SzMaria Bună ziua! O femeie născută la data de 26.09.1968 cu o vechime de 31 ani si 11luni, pînă în prezent din care: 8 ani si 3 luni grupa I de munca munca ... (vezi toată discuția)