Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua. Doresc sa stiu cand as putea sa ies la pensie daca am 14 ani grupa 2 . Si in total am 33 de ani de munca. Iar varsta de 50 ani. Multumesc !
Precizati:
-Sexul
In caz de femeie, precizati, luna si anul nasterii
-Din ce se compune stagiul de 33 ani
Femeie. 04.04.1969 Sunt 33 de ani de munca in total. Din acesti 33 de ani sunt 14 de grupa 2. Multumesc
Limita de varsta la 60 ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 58 ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 ani, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 ani fara stagiul asimilat.
La acest moment aveti 36 ani si 6 luni de stagiu.