Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... schema simpla
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

schema simpla

0.44 - etilotest
0.75 - sange (proba 1)
0.60 - sange (proba 2)
0.95 - recalculare
-------------------------------------------
stiu ca 0.44 este peste limita legala ce reprezinta contraventie, probele la sange sunt sub limita penala, iar recalcularea este un calcul teoretic, iar rezultatul acestuia este peste limita de contraventie.

intrebare: ce sanse exista sa mi se restituie permisul de conducere?

recalcularea s-a efectuat fara a avea toate datele mele personale (inaltimea lipsea de pe fisa doctorului - in momentul recoltarii probelor de sange)

va multumesc anticipat!
Sa inteleg ca recalcularea a fost ceruta de catre procuror sau de catre instanta, nu?
Daca va aflati in faza de judecata, sfatul meu este sa va angajati un avocat, deoarece consider ca aveti mari sanse sa nu primiti nici o pedeapsa, adica sa fiti achitat, dupa cum arata valorile celor doua probe obligatorii.
Intr-adevar recalcularea reprezinta un calcul teoretic prin care se stabileste valoarea alcoolemiei la momentul savarsirii contraventiei (fata de latura penala nu se pune problema), iar lipsa unor date personale poate constitui un motiv de contestare a acesteia. In ce priveste permisul, ma indoiesc ca va fi restituit.
glofiish a scris:

0.44 - etilotest
0.75 - sange (proba 1)
0.60 - sange (proba 2)
0.95 - recalculare
-------------------------------------------
stiu ca 0.44 este peste limita legala ce reprezinta contraventie, probele la sange sunt sub limita penala, iar recalcularea este un calcul teoretic, iar rezultatul acestuia este peste limita de contraventie.

intrebare: ce sanse exista sa mi se restituie permisul de conducere?

recalcularea s-a efectuat fara a avea toate datele mele personale (inaltimea lipsea de pe fisa doctorului - in momentul recoltarii probelor de sange)

va multumesc anticipat!

Valorile alcoolemiilor celor doua probe arata ca aceasta se afla pe curba descedenta. Aceasta inseamna ca in momentul in momentul in care v-a oprit politia (sper ca nu este vorba de un accident) valoarea alcoolemiei era si mai mare. Intrucat imbibatia alcoolica in sange are valoarea mai mare decat dublul valorii indicate de etilotest este indiscutabil ca ati savarsit infractiunea de conducere a unui autovehicul in stare de ebrietate. Asteptati-va la anularea permisului de conducere.
Domnul cioan a spus ca valorile alcoolemiilor se aflau pe curba descendenta, iar in momentul in care v-a oprit politia ati avut mai mult... eu spun ca este normal acest lucru...
Intotdeauna, imediat dupa imbibitie valoarea creste pana la punctul maxim care depinde, in timp, de datele personale ale faptuitorului, urmand apoi sa scada spre 0.
Este foarte important acest aspect. Dupa cat timp de la consumarea bauturilor v-a oprit politia? Ce fel de bauturi si cata cantitate din fiecare ati consumat? Ati mancat ceva inainte sau dupa?
Este interesant de stiu si cat timp a durat intre momentul testarii cu etilotestul si cel al recoltarii primei probe de sange.