Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sarbatoare nationala in perioada preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sarbatoare nationala in perioada preavizului

As dori sa stiu daca o zi nelucratoare de sarbatoare nationala are acelasi efect juridic ca si una de concediu, de suspendare a preavizului sau nu.
Va multumesc
Sarbatoarea nationala nu este prevzuta de legislatie ca motiv de suspendarea a raporturilor de munca.
Nu , termenul de preaviz este 15 zile sau de 30 de zile functie de postul pe care il ocupa persoana in cauza , el se calculeaza pe zile calendaristice . In cazul in care , termenul de preaviz se implineste intr-o zi considerata nelucratoare sau sarbatoare legala atunci , acesta se considera implinit in urmatoarea zi lucratoare .