Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ce conditie trebuie sa indeplinesc pt a fi creditor ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ce conditie trebuie sa indeplinesc pt a fi creditor privilegiat?

o societate comerciala care are ca obiect de activitate productia de....aceasta vinde la diverse societati produse.
un debitor devine insolvent .au prioritate mai intii creditorii privilegiati/
pt ca o societate privata sa fie creditor privilegiat,ce fel de contract trebuie sa mai inchei pe linga cel de vinz-cump? de garantie? ce ar trebui sa cuprinda ?
multumesc
Singura posibilitate pentru a deveni privilegiat este o garantie reala. In cazul furnizarii de marfuri sau servicii, este destul de complicat ca cineva sa fie de acord pentru instituirea unei astfel de ipoteci. De regula Creditorii privilegiati sunt bancile care au acordat credite debitorului care a garantat cu bunurile soc.
Asa ca nu prea aveti solutii pentru a urca in rang potrivit legii falimentului

Cu stima
av. Gheorghe Alexandru