Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma de familie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma de familie

Daca o Firma este infiintata in timpul casatoriei,sotul ,sau sotia are vreun drept in firma? nefiind nici actionar,neavand nici un fel de functie de conducere in firma.In cazul unui eventual divort sotul,sau sotia poate revendica vreun drept referitor la Firma?
Multumesc de raspuns,
Partile sociale/actiunile sunt bunuri comune in masura in care aportul la societate sau dobandirea de parti sociale/actiuni s-a facut cu bunuri comune.