Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit cheltuieli deductibile fara contract
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

cheltuieli deductibile fara contract

Buna ziua,

Sunt interesata daca exista cheltuieli deductibile ( si care sunt acestea) la calculul impozitului pe profit, care nu necesita contracte cu furnizorul.

Multumesc,

Aniela
Sunt considerate cheltuieli deductibile (efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile) cheltuielile inregistrate cu realizarea si comercializarea bunurilor, prestarea serviciilor sau executarea lucrarilor, inclusiv cele reglementate prin diverse legi.
Conform Cod fiscal, art.21, sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.
Exista cheltuieli deductibile, pentru care nu este necesar intocmirea unui contract.
In general, este vorba despre acele cheltuieli marunte sau ocazionale cu materialele consumabile nestocate, papetarie si servicii ocazionale( care nu au valori mari, spre exemplu: refil cartus)
Art. 21 al. 4 m)
Nu intră sub incidenţa condiţiei privitoare la încheierea contractelor de prestări de servicii, prevăzută la art. 21 alin. (4) lit. m) din Codul fiscal, serviciile cu caracter ocazional prestate de persoane fizice autorizate şi de persoane juridice, cum sunt: cele de întreţinere şi reparare a activelor, serviciile poştale, serviciile de comunicaţii şi de multiplicare, parcare, transport şi altele asemenea.