Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Unde pot apela daca tatăl nu-mi da copilul cu toate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Unde pot apela daca tatăl nu-mi da copilul cu toate ca avem custodie comuna ?

Deci avem custodie comună, iar domiciliul copilului este la el pentru ca a fost de comun acord . Copilul il pot lua oricând si el totusi nu vrea sa mi-l dea . Am făcut sesizare si la poliție si nimic . Unde pot sa ma duc ca sa-mi pot vedea (si lua) copilul ?Nu mi se pare normal ca avand custodie comuna sa nu-mi dea copilul . Cred ca trebuie sa existe ceva sa pot rezolva asta .
Art. 401 din NOUL COD CIVIL - Drepturile părintelui separat de copil:

(1) În cazurile prevăzute la art. 400, părintele sau, după caz, părinţii separaţi de copilul lor au dreptul de a avea legături personale cu acesta.

(2) În caz de neînţelegere între părinţi, instanţa de tutelă decide cu privire la modalităţile de exercitare a acestui drept. Ascultarea copilului este obligatorie, art. 264 fiind aplicabil.
Sub aspect juridic aveti dreptul de a lua copilul pentru a va exercita dreptul la legaturi personale.

Cati ani are minorul?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
10 ani .
IrinaMrc a scris:

Nu mi se pare normal ca avand custodie comuna sa nu-mi dea copilul . Cred ca trebuie sa existe ceva sa pot rezolva asta .

Dacă vă obstrucționează legăturile cu minorul, îi puteți face plângere penală direct la parchetul de pe lângă judecătorie.

Invocați ART. 379 din NOUL COD PENAL - infracțiunile în contra familiei.
Nu, o plangere penala este fara de efect...
Nu are sens...

Copilul este marisor...

Daca vrea sa il vedeti aveti dreptul de a-l vedea si a va plimba cu el, etc...
Si sa il luati acasa legea nu va interzice.

Daca tatal il tine intemnitat, nu aveti alta varianta decat sa deschideti proces.