avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Unde pot apela daca tatăl nu-mi da copilul cu toate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Unde pot apela daca tatăl nu-mi da copilul cu toate ca avem custodie comuna ?

Deci avem custodie comună, iar domiciliul copilului este la el pentru ca a fost de comun acord . Copilul il pot lua oricând si el totusi nu vrea sa mi-l dea . Am făcut sesizare si la poliție si nimic . Unde pot sa ma duc ca sa-mi pot vedea (si lua) copilul ?Nu mi se pare normal ca avand custodie comuna sa nu-mi dea copilul . Cred ca trebuie sa existe ceva sa pot rezolva asta .
Cel mai recent răspuns: IrinaMrc , utilizator 22:56, 29 Noiembrie 2016
Art. 401 din NOUL COD CIVIL - Drepturile părintelui separat de copil:

(1) În cazurile prevăzute la art. 400, părintele sau, după caz, părinţii separaţi de copilul lor au dreptul de a avea legături personale cu acesta.

(2) În caz de neînţelegere între părinţi, instanţa de tutelă decide cu privire la modalităţile de exercitare a acestui drept. Ascultarea copilului este obligatorie, art. 264 fiind aplicabil.
Sub aspect juridic aveti dreptul de a lua copilul pentru a va exercita dreptul la legaturi personale.

Cati ani are minorul?
Ultima modificare: Marți, 29 Noiembrie 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
10 ani .
IrinaMrc a scris:

Nu mi se pare normal ca avand custodie comuna sa nu-mi dea copilul . Cred ca trebuie sa existe ceva sa pot rezolva asta .

Dacă vă obstrucționează legăturile cu minorul, îi puteți face plângere penală direct la parchetul de pe lângă judecătorie.

Invocați ART. 379 din NOUL COD PENAL - infracțiunile în contra familiei.
Nu, o plangere penala este fara de efect...
Nu are sens...

Copilul este marisor...

Daca vrea sa il vedeti aveti dreptul de a-l vedea si a va plimba cu el, etc...
Si sa il luati acasa legea nu va interzice.

Daca tatal il tine intemnitat, nu aveti alta varianta decat sa deschideti proces.

Alte discuții în legătură

Drept vizita minor mclaudiu1 mclaudiu1 stabilirea dreptului la vizita minor este similara cu custodia minorului? (vezi toată discuția)
Divort, relatia cu minorii pana la definitivare valikissyou07 valikissyou07 Buna seara! Am o întrebare la dvs! Sotia, sa ma rog mama copiilor mei a hotărât sa bage actele de divorț! Din acel moment nu ma lăsa sa îmi vad copiii ... (vezi toată discuția)
Drept de custodie copil, incalcat GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL Daca mama copilului meu nu respecta deloc sentinta judecatoreasca si nu imi incredinteaza copilul asa cum scrie in sentinta judecatoreasca ce pot face ... (vezi toată discuția)