Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept vizita minor

stabilirea dreptului la vizita minor este similara cu custodia minorului?
mclaudiu1 a scris:

stabilirea dreptului la vizita minor este similara cu custodia minorului?

Dreptul la vizita este reglementat separat prin articole de lege, si astfel nu trebuie confundat cu autoritatea parinteasca comuna.
Legaturile personale cu minorul sunt exercitate si in caz de autoritate parinteasca exclusiva.
Acest drept este gata stabilit prin lege de legiuitor, iar in caz de neintelege intre parinti, instanta de judecata, stabileste modalitatea(nu dreptul) prin care se vor exercita legaturile personale si cu parintele nerezident.

Art. 401 din noul cod civil - Drepturile părintelui separat de copil
(1) În cazurile prevăzute la art. 400, părintele sau, după caz, părinţii separaţi de copilul lor au dreptul de a avea legături personale cu acesta.
(2) În caz de neînţelegere între părinţi, instanţa de tutelă decide cu privire la modalităţile de exercitare a acestui drept. Ascultarea copilului este obligatorie, art. 264 fiind aplicabil.
Dapix, utilizator