Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas

Buna ziua
Am si eu o intrebare legata de pemsia de utmas. La ce varsta poate beneficia mama de pemsie de urmas de pe urma tatalui meu care a decedat in septembrie 2016. Mama este nascuta in martie 1964 si au fost casatoriti 36 de ani. Tatal meu avea pensie ptr limita de varsta. Va multumesc!
Pensie de urmas la 62 de ani si 7 luni(octombrie 2026).
Daca acum nu lucraza poate beneficia de pensie de urmas 6 luni ( pana in martie 2016), apoi in oct 2026 asa cum a spus d-nul Carp Mircea.