Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor social casnica!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor social casnica!

Buna ziua!
Eu am o fetita de 3 ani si urmeaza sa nasc curand.
Stiti cumva daca pot primi vreun ajutor social de la primarie?
Eu nu lucrez,sunt casnica deci nu pot intra in ccc va intra sotul pentru ca el lucreaza.
Daca se poate va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez pentru a beneficia de ajutorul social.
Va multumesc!
Ajutor social - detalii :
[ link extern ]

Din cate am citit eu nu pot beneficia de ajutor social pentru ca sotul are salariul mare.
Mi se pare o tampenie,atata timp cat eu nu lucrez,sunt casnica si am grija de copii sa nu pot beneficia de acest ajutor.
Sau poate nu am inteles eu bine.
va intra sotul pentru ca el lucreaza.

Deci puteti merge la munca daca ramane sotul cu copiii.
Corina271 a scris:

..
Eu nu lucrez,sunt casnica deci nu pot intra in ccc va intra sotul pentru ca el lucreaza.

Sotul poate solicita direct acordarea stimulentului de insertie, situatie in care :
- dvs puteti sta in continuare acasa si va ingrijiti de copil

- sotul va merge la munca si va primi : salariul de la angajator + stimulent de insertie (532 lei) de la stat + alocatia de stat pentru copil (200 lei pana la varsta de 2 ani)
Nu,nu pot merge la munca in primul rand pentru ca bebele al doilea va fi prea mic si pentru ca el va lucra probabil in alta parte cateva ore.