avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara neplatita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara neplatita

Buna seara,
Am 22 de ani si parintii mei sunt despartiti de cand eu aveam cateva luni. Eu sunt trecuta pe numele tatalui mei,el si mama fiind necasatoriti, iar acesta nu mi-a platit pensie alimentara niciodata! La varsta de 14 ani(2008) mama l-a dat in judecata pt ca acesta sa ma incredinteze ei(sau ceva in genul) pt a putea parasi tara impreuna cu ea. De atunci el trebuia sa imi plateasca pensie alimentara in fiecare luna in valoare de 135lei. Nici in ziua de azi nu am vazut nici macar 1 leu de la el. Eu pe acest domn l-am cunoscut atunci la 14 ani si a fost prima si ultima data cand l-am vazut. Daca eu acum vreau sa il dau in judecata,credeti ca pot recupera acea pensie alimentara din 2008 pana in prezent??? Pe mine m-ar interesa chiar sa imi plateasca din prima zi de cand el a parasit-o pe mama pana acum(22ani).
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:49, 1 Decembrie 2016
Datoria respectivă s-a prescris deja în totalitate. Ați avut dreptul până la 18 ani.
Nu mai puteți recupera nici măcar 1 ban.
Acum sunteți studentă`?
Dacă urmați cursurile la zi ale unei facultăți, aveți dreptul la pensie de întreținere până la maxim 26 de ani, dar de acum, începând cu timpul prezent, nimic din urmă.
Buna seara,
Puteti sa solicitati sa va fie platita pensie alimentara pentru ultimii 3 ani si pana la maximum 26 de ani daca urmati cursurile unei forme de invatamant la zi.
Restul ...... NU!.
Daca nu sunteti student atunci ............... nu va pierdeti timpul degeaba.
Incercati sa aflati cand va deceda si sa va prezentati la mostenire. Macar atat meritati.
Lasati restul in seama lui Dumnezeu si a constiimtei sale de tata.
Va multumesc pt raspuns!
Sa inteleg ca degeaba mai speram ca se poate face ceva in privinta asta..
Da,momentan sunt studenta. Sunt ultimul an la zi. Dar de ce nu mai pot face nimic? Totusi aveam un drept si acest drept mi-a fost luat de catre propriul meu tata...sau mai bine zis,nu mi-a fost dat niciodata. Nu am vazut in viata mea nici macar un leu de la el... Daca legea l-a obligat la momentul respectiv si el nu a respectat asta,nu trebuie sa plateasca intr-un anumit fel? Presupun ca nici mama nu mai poate face nimic,eu fiind majora...
Chiar nu vreau sa pierd bani cu un proces care nu imi este de folos...de aceea am preferat sa intreb.
Va multumesc mult pentru ajutor!
Buna seara,
Conform codului civil, dreptrul la actiune se prescrie prin 3 ani.
Trebuia ca mama dumneavoastra sa actioneze cat ati fost minora si dumneavoastra de cand ati devenit majora.
De ce nu ati intrebat un avocat atunci? Aveati TOATE sansele.
Nu uitati ce v-am sfatuitr mai sus, aflati cand trece la cele vesnice si mergeti la mostenire. E dreptul dumneavoastra.
Daca sunteti studenta actionati pentru cei 3 ani la care aveti dreptul.
Ultima modificare: Joi, 1 Decembrie 2016
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator

Alte discuții în legătură

Recuperare pensie de intretinere neplatita ContSters212928 ContSters212928 Buna dimineata.Numele meu este Liviu,am 21 de ani si as dori sa stiu,daca imi pot da tatal in judecata,pentru ca nu mi-a platit niciodata pensia ... (vezi toată discuția)
Recuperare pensie alimentara Rulzy Rulzy Buna ziua, In 2006 judeatoria a decis ca tata sa plateasca pensie alimentara sorei care locuia cu mama, iar mama sa-mi plateasca mie pensie alimentara care ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ContSters155784 ContSters155784 am si eu o problema : parintii mei sunt divortati de 3 ani si primesc pensie alimentara de la mama,acum am terminat liceul si deja mama nu mi-a mai trimis ... (vezi toată discuția)