Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce se intampla dupa 2 ani?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce se intampla dupa 2 ani?

MA AFLU IN CONCEDIU CRESTERE COPIL, IAR PE 17.09.2009 COPILUL MEU VA IMPLINI 2 ANI, DATA IN CARE MI SE EXPIRA ACEST CONCEDIU.AS DORI SA STIU DACA PE DATA DE 17.09.2009 CAND AR TREBUI SA MA INTORC LA SERVICIU ANGAJATORUL ARE OBLIGATIA SA MA PRIMEASCA , PE ACELASI POST SAU NU.
in principiu ar trebui sa primiti acelasi post.
Contractul de munca este in vigoare, trebuie sa faceti cerere de revenire in activitate.
Aveti dreptul sa reincepeti activitate pe acelasi, binenteles daca acesta nu a fost desfiintat.
grace_r a scris:

Contractul de munca este in vigoare, trebuie sa faceti cerere de revenire in activitate.
Aveti dreptul sa reincepeti activitate pe acelasi, binenteles daca acesta nu a fost desfiintat.

Bine spus ..daca nu a fost desfiintat!
In orice caz trebuie sa luati legatura cu angajatorul .Indiferent de situatie!B-)
BERINDE MANUELA a scris:

MA AFLU IN CONCEDIU CRESTERE COPIL, IAR PE 17.09.2009 COPILUL MEU VA IMPLINI 2 ANI, DATA IN CARE MI SE EXPIRA ACEST CONCEDIU.AS DORI SA STIU DACA PE DATA DE 17.09.2009 CAND AR TREBUI SA MA INTORC LA SERVICIU ANGAJATORUL ARE OBLIGATIA SA MA PRIMEASCA , PE ACELASI POST SAU NU.

Cel mai bine este sa faceti o "cerere" prin care "...va aduc la cunostinta ca data de 17.09. reprezinta ultima zi de CCC, urmand sa incep activitatea la locul meu de munca, in data de 18.09.2009" depusa cu 1-2 zile inainte, cu nr. de inregistrare cu tot.
Mentionez ca angajatorul are obligatia sa va primeasca la serviciu.
In cazul in care ar fi desfiintat locul de munca intre timp, in prima zi de munca ar trebui sa va instiinteze de acest lucru iar dvs.veti avea dreptul la 20 zile lucratoare de preaviz in care sa lucrati 4 ore/zi si sa fiti platita 8 ore/zi. Cam atat.......
daca se va fi intamplat sa va fi fost desfiintat postul, in afara de dreptul la preaviz mai aveti dreptul si la un salariu compensatoriu.
E bine de stiut in caz ca veti avea ghinion sa fiti in aceasta situatie...
Se practica a li se spune mamelor care revin la serviciu ca nu mai exista postul ei....etc.. si sa li se solicite sa isi dea demisia ca nu mai unde lucra.
E bine de stiut ca nu trebuie sa va dati dvs demisia sau sa faceti cerere de incetare ci acordul partilor, pentru ca veti pierde dreptul de a lua somaj.
Sunt lucruri bune de stiut.