Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT PRESTARI SERVICII !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT PRESTARI SERVICII !

Buna ziua, imi puteti spune va rog frumos:

1. Ce presupune la ora actuala un contract de prestari servicii si ce obligatii impune ?

2. Sub incidenta carei legi se afla reglementat contractul de prestari servicii ? (m-am uitat in codul civil si nu se regaseste sub nicio forma).

VA MULTUMESC !
1. Contractul de prestari de servicii este contractul prin care o parte, numita prestator, se obliga sa presteze servicii unei alte parti, numite beneficiar, in schimbul unei remuneratii.

2. In prezent, reglementarea legala a contractelor civile de prestari servicii, cunoscute in practica si sub denumirea de conventii civile, este data de art. 1851 din Noul Cod Civil, potrivit caruia contractul de antrepriza este contractul prin care antreprenorul se obliga ca, pe riscul sau, sa execute o anumita lucrare, materiala ori intelectuala, sau sa presteze un anumit serviciu pentru beneficiar, in schimbul unui pret.
[ link extern ]